Şirket Geçmişi


Bugün CBRE adını taşıyan firmanın kökenleri 1906 yılında San Francisco’ya uzanmaktadır. Daha sonra CB Commercial olarak tanınan bu firma, 1940’lara gelindiğinde Amerika Birleşik Devletleri’nin batısındaki en büyük ticari gayrimenkul hizmetleri şirketlerinden biri hâline gelmiştir. 1960 ve 70’lerde şirket halka açılmış ve hem hizmet portföyünü hem de coğrafi kapsama alanını genişleterek Amerika Birleşik Devleti genelinde varlığını genişleten tam donanımlı bir sağlayıcı hâline gelmiştir.

Bir sonraki önemli dönüm noktası 1989 yılında gerçekleşmiş ve çalışanlar ve başkaları şirketin operasyonlarını satın alarak CB Commercial’ı oluşturmuştur. CB Commercial, 1990’lar boyunca müşteri taleplerini karşılamak için büyümeyi hızlandırma ve küresel yetenekler geliştirme adına agresif bir ilerleme kaydetmiştir. Şirket; yatırım yönetimi (Westmark Realty Advisors, şimdiki adıyla CBRE Küresel Yatırımcılar, 1995), mortgage bankacılığı (L.J. Melody & Company, 1996) ve gayrimenkul ve kurumsal tesis yönetimi ile sermaye piyasaları ve yatırım yönetimi (Koll Real Estate Services, 1997) alanlarındaki önde gelen firmaları satın almıştır.

CB Commercial, kökleri 1773 yılında Londra’ya kadar uzanan, Richard Ellis’in uluslararası kolu REI Limited’ı 1998 yılında satın alarak önemli bir küresel genişleme elde etmiştir. Bu dönemde şirket adını CB Richard Ellis veya CBRE olarak değiştirmiştir.

Kısa bir süre sonra, CBRE, Londra’da bulunan ve Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren üst düzey gayrimenkul hizmetleri firmalarından biri olan Hillier Parker May & Rowden’ı satın aldığını duyurmuştur. CBRE, bu gelişmeyle birlikte dünyanın önemli iş başkentlerinde sahibi ve yöneticisi ortak olan tek bir şirket üzerinden entegre gayrimenkul hizmetleri sağlayacak bir platformu olan ilk gayrimenkul hizmetleri firması hâline gelmiştir.

2003’te CBRE, Insignia Financial Group’u satın almış ve New York ve Londra’daki önde gelen gayrimenkul hizmetleri firması hâline gelmiştir. Haziran 2004’te CBRE ilk halka arzını başarıyla tamamlamış, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda A Sınıfı Adi Hisse Senedinin alım satımına başlamış ve 2006 yılında S&P 500’e eklenmiştir.

2006 sonunda CBRE Trammell Crow Company’yi satın alarak benzeri görülmemiş bir ölçek, kapsam ve hizmet sunumuna sahip gerçek bir gayrimenkul hizmetleri firması yaratmıştır. CBRE özellikle büyük kurumlar, sağlık hizmetleri kuruluşları ve kamu sektörü kuruluşları da dâhil olmak üzere, önemli kullanıcılara verilen hizmetlerde dış kaynak kullanımı sağlamada küresel lider hâline gelmiştir. Şirket, Uluslararası Dış Kaynak Profesyonelleri Birliği tarafından sürekli olarak gayrimenkul dış kaynak hizmetlerinde bir numaralı sağlayıcı olarak seçilmektedir.

2011’de CBRE, Hollanda’da bulunan ING Group, N.V. ’den gayrimenkul yatırım yönetimi işinin çoğunluğunu satın alarak bir diğer önemli iş segmentinde liderliğe ulaşmıştır. Satın alma, yönetilen yatırım varlıkları açısından yaklaşık 90 milyar dolarlık bir işletme oluşturmuştur. Şirket ayrıca o yıl sektör lideri markanın kimliğine daha uygun olması için adını da CBRE Group Inc. olarak değiştirmiştir.

2013’te CBRE, Birleşik Krallık ve İrlanda’da teknik mühendislik hizmetlerinin inşası konusunda önde gelen sağlayıcı olan Norland Managed Services Ltd’nin satın alınmasıyla Avrupa’daki kullanıcı dış kaynak hizmetleri platformunu önemli ölçüde geliştirmiştir.

2015’te CBRE Barron’s tarafından finansal büyüme ve performans konusunda (500 şirket arasında) ikinci seçilmiştir. CBRE ek olarak Johnson Controls’ten Küresel İş Yeri Çözümleri’ni (GWS) satın almıştır. GWS, küresel çapta entegre tesis yönetimi çözümleri konusunda önde gelen bir sağlayıcıdır. Toplam gelir ilk kez 10 milyar $’ı aşmıştır.

2016’da Forbes CBRE’yi Amerika’nın 15. En İyi İşvereni olarak belirlemiş ve Fortune da CBRE’yi üst üste dördüncü kez gayrimenkul sektöründe En İmrenilen Şirketlerden biri olarak belirlemiştir.


Şirket Zaman Çizgisi


1773
- William Ellis, Londra’da bir ’onay ve takdirci’ kurdu. Birkaç yıl sonra yeğeni Richard Ellis’i çırak olarak işe aldı. Ellis ailesi firmayı 1938’den bu yana kesintisiz olarak yürüterek genişletti.

1906 - ABD’nin California eyaletindeki San Francisco şehrinde, Colbert Coldwell Tucker, Lynch & Coldwell’i kurdu.

1995 - Westmark Realty Advisors’ın satın alınması. Yatırım yönetimi yetenekleri genişledi, artık CBRE Investors olarak tanınmaya başladı.

1996 - LJ Melody & Co’nun satın alınması. ABD ticari mortgage hizmetlerinde büyük bir kaynak ve hizmet sağlayıcısı hâline geldi. Bu noktadan sonra CBRE Melody adını aldı.

1997 - Koll Real Estate Services’ın satın alınması. Gayrimenkul ve tesis yönetiminde lider hâline geldi.

1998 - Birleşik Krallık dışındaki Richard Ellis operasyonlarının satın alınması. Ad CB Richard Ellis olarak değişti. 29 ülkede operasyonlar. Birleşik Krallık’ta Hillier Parker’ın satın alınması.

1999 - CBRE, 250’nin üzerinde yerel piyasada faaliyet gösteriyor. CBRE, Ikoma ile ortaklık kurdu ve Japonya’ya girdi.

2001 - Yönetimin Alma işlemi şirketi özel hâle getirdi.

2003 - Insignia’nın satın alınması. New York ve Londra’da önde gelen operasyonlarla sektörün prestijli mülk sağlayıcısı hâline geldi. CB Richard Ellis küresel marka adını yeniden bir araya getirdi.

2004 - CBRE, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda “CBG” koduyla ilk halka arzını gerçekleştirdi. Gelir 2,0 milyar $’ı geçti.

2005 - CBRE, 676 numaradan Fortune 1000 listesine girdi ve Russell 1000 endeksine eklendi.

2006 - CBRE, 100. yıldönümünü kutladı. CBRE S & P 500’e seçildi. Trammell Crow Company’nin satın alınması.

2007 - CBRE, BusinessWeek’in Sınıfının En İyi 50 Şirketi arasına girdi. CBRE, Fortune’ın En Hızlı Büyüyen 100 Şirket sıralamasına girdi.

2008 - CBRE, Fortune 500’de yer bulan ilk ticari gayrimenkul hizmeti sağlayıcısı oldu.

2011 - CBRE, ING’nin Avrupa ve Asya’daki gayrimenkul yatırım yönetimi işini ve işlem gören menkul kıymetler işini satın aldı. CBRE, IAOP tarafından gayrimenkul sektörünün üst düzey dış kaynak kullanım şirketi seçildi ve adını CBRE Group, Inc. olarak değiştirdi.

2012 - CBRE, Uluslararası Dış Kaynak Profesyonelleri Birliği tarafından tüm sektörlerdeki dış kaynak kullanan ilk beş firma arasına seçilen ilk gayrimenkul hizmetleri firması oldu.

2013 - CBRE, Birleşik Krallık ve İrlanda’da teknik mühendislik hizmetlerinin inşası konusunda önde gelen sağlayıcı olan Norland Managed Services Ltd’yi satın aldı. Satın alma, Avrupa’daki kullanıcı dış kaynak kullanım işine ivme kazandırdı. CBRE, üst üste ikinci kez Euromoney yılın küresel gayrimenkul danışmanı seçildi.

2015 - CBRE, Johnson Controls’ten Küresel İş Yeri Çözümleri’ni (GWS) satın aldı. GWS, küresel çapta entegre tesis yönetimi çözümleri konusunda önde gelen bir sağlayıcıdır.

2016 - Forbes, CBRE’yi Amerika’nın En İyi 15. İşvereni seçti. Fortune CBRE’yi üst üste dördüncü kez gayrimenkul sektöründe En İmrenilen Şirketlerden biri olarak belirledi.

2017 - CBRE, üst üste 16. yılda da Lipsey Company tarafından sektörün önde gelen markası seçildi.

2018 - CBRE, New York Menkul Kıymetler Borsası'ndaki sembolünü “CBRE” olarak değiştirdi. CBRE'nin toplam geliri ilk kez 20 milyar doları aştı.

2019 - CBRE, küresel işlerini Danışmanlık Hizmetleri, Küresel İşyeri Çözümleri ve Gayrimenkul Yatırımları olarak üç segmentte yeniden düzenledi. Fortune, CBRE'yi En Beğenilen emlak şirketi seçti; listedeki yedinci yılı. CBRE, Birleşik Krallık'ta halka açık çok aileli geliştirici Telford Homes'u satın aldı; TCC'nin geliştirme işinin uluslararası genişlemesini başlattı.

2020 - CBRE, kendi bünyesinde, COVID-19 pandemisine yanıt olarak şimdiye kadarki en büyük küresel bağış toplama kampanyasını düzenledi. Fortune, CBRE'yi üst üste ikinci kez En Beğenilen gayrimenkul şirketi seçti; listede sekizinci kez. CBRE, üst üste yedinci kez Dünyanın En Etik Şirketi seçildi ve The Lipsey Company tarafından art arda 19 yıl boyunca en iyi gayrimenkul markası seçildi. CBRE, Fortune 500'de 128. sıraya yükseldi. CBRE, Bloomberg'in 2020 Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ne seçildi. Dallas, CBRE'nin küresel merkez şehri oldu.

2021 - Fortune, CBRE'yi üst üste üçüncü kez En Beğenilen gayrimenkul şirketi seçti; listede dokuzuncu kez. CBRE, birinci sınıf esnek işyeri çözümleri sağlayıcısı olan Industrious'ta önemli bir azınlık hissesi satın aldı.